Az MT-k története egészen 1999-ig nyúlik vissza, mikor a 33. tokiói motorkiállításon egy merõben új koncepció-motor jelent meg. A látványát néhány évig emészthettük, csak posztereken szemlélhettük, majd 2005-ben jött és a Yamaha-modell paletta legkiemelkedõbb helyére került. A sport cruiserként megjelent modell megosztotta a közönséget. Valakinek elsõre szemet szúrt az akkori, Amerikában nagy sikereket aratott, nálunk nem forgalmazott Road Star Warriorból származó hatalmas kéthengeres 1674 cm3-es blokk. Valakit meg teljesen elrettentett, hogy lehet egy cruiser blokk köré sportos vázat, futómûvet és fékeket varázsolni. Emlékszem még, hogy mekkora felhajtás volt az MT-01 debütálásakor! Azokban a kereskedésekben, ahol kapható volt, külön MT sarkot építettek neki.
A modell 2005 óta csak kisebb módosításon esett át, ami a fékeket érintette. A korábbi féknyereg helyett megkapta az R1-esen teljesítõ 6 dugattyús nyergeket. Ezenkívül csak színben tér el a jelenleg kapható modell 2005-ös elõdjétõl.
Az igazsághoz azonban hozzátartozik, hogy Milánóban felbukkant egy új változat, ami az MT-01 SP nevet viseli. Akkor még azt hittük, talán nyárra nálunk is itt lesz a limitált modell, de sajnos egyelõre csak képeken tudjuk szemlélni az SP változat kecsegtetõ fényezését és új mintázatú ülését és a legjelentõsebb újítást, elöl-hátul az MT-01 Öhlins futómûvet találunk. De térjünk vissza tesztpéldányukhoz!
A magyarországi Yamaha importõr egy Stage 1-es felszereléssel ellátott tesztmotort tart az újságíróknak, ami a gyári dob helyett Akrapovic hangtompítót visel. A Stage 1-es kiten kívül még két gyári tuning kit kapható az MT-01-hez, nem is csoda, mivel aki ezt a modellt választja, biztos, hogy hozzányúl a gyári kialakításhoz, hogy még egyedibb legyen kedvence. A kettes kit az 1-es csomagban található slip-on dobok helyett már teljes titán rendszert tartalmaz a rendszerhez hangolt vezérlõelektronikával. Míg a Stage 3-as kit segítségével 170 Nm-re növekszik a maximális forgatónyomatéka a csomagban található erõsebb vezérmûtengelynek, más dugattyúkra, erõsebb szeleprugók-ra, szívótölcsérre és módosított vezérlõelektronikára van szükség.
A Stage 1-es kit mély benyomást keltett bennem és a teszt során velem találkozó emberekkel, mivel az amúgy is öblös hang, a kivett hangtompító furulya révén még erõteljesebb, határozottabb hangot hallat. Nem is volt gond a városban, mindenki észrevett és udvariasan kitért a sávomból. A motor debütálásakor hangoztatott japán Kodo dobolás mûvészet találó az MT-01-et illetõen, a gázkar mozdulataira mi is úgy hallhatjuk, mintha az egyenként 835 cm3-es hengerek dobverõként dübörögnek az ember fülébe. Nincs ezzel gond, sõt ezért szeretjük Õt!
Nekem az elsõ találkozásom Vele a megjelenése után nem sokkal történt, de akkoriban csak 20 percig élvezhettem az önfeledt életérzést, amit az MT nyújt, így már nagyon vártam az újabb találkozást.
Már a beindítás is rendhagyó, a hatalmas blokknak az önindító gomb megnyomása után kell egy kis idõ, míg a fõtengely elkezd dolgozni, nem csoda, hiszen csak ez az alkatrész több mint 20 kg-ot nyom.
Majd a beindítás után tudtunkra adja, hogy nem akármilyen motor nyergében ülünk, ezt mind az ülésen átvonuló, mind a kormányon keresztül végigvonuló rezgéshullámok tudatják velünk, hol vagyunk. Így ha eddig nem tudtuk, most már biztosan a fejünkbe vési 2 hengeres V elrendezésû blokk mivoltát.
A rezgés a kezdeti fordulatszám-tartomány elérése után alábbhagy, és 2000-es fordulattól egészen 4750-as fordulatig hihetetlen nyomatékkal tolja elõre a 90 lóerõs gépet. Igaz, az MT alapváltozat esetében nem kell attól tartani, hogy a hátsó kerék feltépi az aszfaltot, a gázra elsõ kerék felemelése sem tartozik a motor tárházába, de a hatalmas 150 Nm-es 3750 fordulaton leadott nyomaték nem mindennapi élményt nyújt. A gázreakciójára sem lehet panasz, finoman adagolható, ezáltal nagyon jól kezelhetõ a motor.
A 265 kg-os tömeg menet közben fel sem tûnt, csak akkor éreztem a súlyát, mikor parkolásnál kicsit arrébb kellett tolnom az Mt-01. Ez a könnyed érzés a két egységbõl álló alumíniumváznak köszönhetõ. A sportmotorról származó futómûnek köszönhetõen nem csak meglepõen jól kezelhetõ, de sportos kanyarvadászatkor hihetetlenül stabil, a pilótával jól együtt mûködõ egyveleget alkot az MT. A futómû hangolása inkább sportosnak nevezhetõ, mint túrásnak. Így a mindennapi használat során is jól teljesít, persze a sportos mivolta miatt a rosszabb utakon érezzük ennek a negatív hatását.
Most nem volt alkalmam a pályán használni az MT-t, de elsõ találkozásunk a Hungaroring kanyarjain történt, így akkor meggyõzõdhettem, hogy habár a hangvillások motorja nem válik a mogyoródi aszfaltcsík állandó szereplõjévé, de néha-néha nyugodtan befoghatjuk kedvencünket egy ilyen motorozás alkalmával. Ennek csak a gyárilag alacsonyra szerelt lábtartók szabhatnak határt.
A fékek pompásak, tökéletesen adagolhatók. A 2007-ben megkapott R1-esen lévõ 6 dugattyús nyergek még a jóval nagyobb tömegû motoron is megállják a helyüket.
A teszt során egyedül a visszapillantóra lehetett panaszom, ami a rezgéseknek köszönhetõen vesztett használhatóságából. Ezenkívül még egy negatív pont, hogy szintén a rezgésnek köszönhetõen a rendszám is lelazult a motorról, sajnos mint utólag kiderült, e nélkül tértem vissza a Yamaha magyarországi bázisára.
Fogyasztása egy ilyen árkategóriájú motornál talán nem a legfontosabb tényezõ, ennek ellenére nálam 6,2 liter környékén evett, viszont autópályán száguldozva ezt az értéket 10-11 literre is feltornázhatjuk, igaz ezt a sebességet már nem kívánjuk tartósan, a motor karakterisztikája, a mindössze 15 literes tank és a nagyobb sebességnél egyre inkább csökkenõ szélvédelem miatt.
Összességében nagy élmény volt újra az Mt-01 nyergében ülni. Ha nem szeretnénk tömegmotorok tulajdonosai lenni, akkor ideális választás a nyomaték sportmotor választása, amit a számtalan gyári kiegészítõn kívül még egy tucat, a gyár által kínált külcsínt csínosító kiegészítõvel is egyedibbé varázsolhatjuk. Az ára viszont igen combos, jelenleg a 2008-as 3.738.000, míg a 2009-es modellért 4.348.000 Ft-ot kell leperkálnunk, hogy boldog MT-01 tulajdonosok lehessünk.
Hatalmas V elrendezésû kéthengeres blokk vonzza a tekintetet. A levegõhûtéses, hengerenként négyszelepes erõforrás benzinbefecskendezõvel van ellátva.
Az OHV, alulvezérelt felülszerepelt vezérléses blokk karakterisztikája jól
illeszkedik a nyomaték-sportmotorhoz.