A Z blokkját a ZX 9R sportmotortól örökölte. Pár kilométert gurulva a géppel, ez a tény a vezető számára is egyértelművé válik, hiszen hajtóműve a ZX-hez nagyon hasonlóan, adja le teljesítményét. Alul nem történik túl sok minden, középen már érezhető valami erő, de igazán csak 9000-es fordulat felett kezdi szaggatni az aszfaltot. Ebben a fordulatszám-tartományban, több mint 110 lóerő mérhető a főtengely végén, a nyomatékgörbe is 90 Nm fölötti értéket mutat. Menetközben ezt úgy érezzük, hogy a motor előre lódul, másodpercek alatt elforog a piros tartományig, és kéri a következő fokozatot.
 |
|
A kis fejidom mögött a ZX 6R műszerfaláról olvashatjuk le a fordulatszámot, ha elég ügyesek vagyunk, gondolok itt az LCD kijelző tökéletlenségére. Az 1000 köbcentis blokk valójában, "csak" 953 cm3-es, ezt a számot kerekítette fel nagyvonalúan a Kawasaki. Az egykori ZX 9R blokkban új átdolgozott dugattyúk, módosított profilú vezértengelyek mozognak. Míg a 2002-es kiadású ZX blokkban, karburátorok dolgoznak, itt már Keihin befecskendező-rendszer váltotta fel a hagyományos keverékképzést. Az egész motor legkorszerűbb eleme, a soros négyhengeres erőmű.
 |
|
A váz és a futómű is remekül megállja a helyét, de ezeket már nem tömték tele olyan műszaki finomságokkal, mint a hajtóművet. A Kawasaki egy kedvezőbb árú bringával akar a naked gépek piacán tarolni. A 2006-os modell ára mintegy 400 000 forinttal kevesebb, mint 2004-ben volt. A baráti árú motor így nagyon jó esélyekkel indul a vásárlókért folytatott harcban. Az 1000-es kistestvére a Z 750-es reklám szlogenje valahogy úgy szól: 750-es motort, 600-as áron. A fenti állítás való igaz, egyik gyártó sem kínál ilyen jó áron háromnegyed-literes motort. A kistesóra viszont nem is aggattak olyan értékesebb alkatrészeket, mint az 1000-re. A négy véggel rendelkező kipufogó-rendszert, a fordított teleszkópvillát, a csillogó hűtőborítást, mind elhagyták a 750-es verzión.
Ha egy motor nem kerül hárommillió forint körüli összegbe, még nem jelenti, azt hogy silány lenne. A Z modelleken felhasznált alkatrészek, tökéletesen teszik a dolgukat, a hétköznapi körülmények során. Egész nyáron hű társunk lehet a Kawasaki, ha valaki nem sajnálja, még munkába is járhat vele, biztosan pihenten fog megérkezni, annyira kényelmes az üléspozíciója. Akár hosszabb túrákra is elindulhatunk a géppel ezt a feladatot is boldogan elvállalja. Ha utast viszünk magunkkal, nem árt egy kispárnát kötni a hátsó részére, mert a hátsó ülés kárpitozása, valahogy a formaterv áldozata lett, magyarul, elég vékonyra és keményre sikerült.
Azért hogy a ZX 9-ből kibányászott blokk ne szomorkodjon az új vázban, az 1000-es építésénél további alkatrészeket is felhasználtak a fenti modellből, például a háromküllős alumínium-öntvény kerekeket, az első rugóstagokat, és a lengővillát. A sportmotor „ősön” a kerekek fényezve voltak teljes egészében, itt egy kis polírozással dobták fel a felni széleit. A 17 collos gurigákra elől 120-as, hátul 190-es Bridgestone BT 020-as gumikat szereltek. Ezek a gumik közepes keménységű keverékből készülnek, ezért nagyobb a futásteljesítményük. Aki ezt a motort vásárolja, az nem egy pályaőrült pilóta, és valószínűleg tetszeni fog neki az a tény, hogy nem kell 5000 kilométerenként hátsógumit vásárolni.
 |
|
A fékek nem produkálnak semmi kiemelkedőt, egyszerűen teszik a dolgukat. Egyenletesen adagolhatóak, bár azt hiszem egy fémfékcső-szettel szigorúbban, harapnának a tárcsákba. A váz acélcsövekből készült, kellően merev, hogy a blokk által rábízott feladatokat, tökéletesen végrehajtsa. A sebességváltó szinte hajszálra olyan, mint az átlag japán gépeken, finom és pontos. A kuplung nélküli gyors felváltásoknál sem jön zavarba, hiszen egy nemes vérvonalú sportmotorból származik. Mikor 2003-ban a megjelent a gép, a sajtó ódákat zengett a kipufogók formájáról. Szerintem a hetvenes évekbeli sokkal szebb alakú volt, viszont nem illeszkedne egy ilyen modern vonalakkal megálmodott géphez. A mostani Z 1000-es elég furán nézne ki a trombita formájú csövekkel.
Motor: folyadékhűtéses, négyütemű, soros négyhengeres
Vezérlés: DOHC, hengerenként négyszelepes
Lökettérfogat: 953 cm3
Kompresszióviszony: 11,2:1
Maximális teljesítmény: 127 Le 10 100 ford./perc
Maximális forgató nyomaték: 95,6 Nm 7900 ford./perc
Keverékképzés: Keihin befecskendező-rendszer, 38 mm átmérőjű porlasztó kamrák.
Kuplung: olajfürdős, többtárcsás
Váz: Vékonyfalú, nagy átmérőjű deltoid alakú
Első futómű: 41 mm-es belsőcső átmérőjű U.S.D. teleszkópvilla.
Hátsó futómű: állítható előfeszítésű és húzó csillapítású központi rugóstag
Tengelytáv: 1420 mm
Villaszög: 24o
Gumik: 120/70/ ZR 17 elöl, 190/55 ZR 17 hátul.
Első fék: 300 mm-es dupla tárcsa, négydugattyús Nissin féknyergekkel.
Hátsó fék: 220 mm-es szimpla tárcsafék.
Tömeg, szárazon: 198 kg
Tank: 18 liter