Az első 600-as Kawasaki 1995-ben jelent meg. Majd a 600-as sportgépek csatáját egy ügyes csellel, plusz 37 cm3 hozzáadásával 2002-ben létrehozta a Kawasaki ZX 6 R-t. A nagyobb lökettérfogatú gép mellett megmaradt a normál 599 cm3-is változat is. Így az utcai harcosoknak a 636-os, míg a versenyek és pályák szerelmeseinek a ZX 6 RR volt a legjobb választás. Azonban a nem tartott sokáig a két motor jelenléte a gyártó palettáján, 2005-ben leállították a 636-os modell gyártását.
Hét év elteltével 2013-at írunk, mikor a Kawasaki újra a meglévő pályamotor mellé állítja a felhasználóbarátabb utcára szánt modelljét a ZX 6 R-t.
Az új modellt a Kawasaki importől telephelyéről, az Ivanics Kft-től hoztam el. Az első néhány perc is meglepetést okozott. A korábbi ZX 6 R-rel ellentétben a futómű az utcán is felhasználóbarát volt. A korábbi kompromisszumokat nem ismerő futómű helyett egy megbízható és közutakon is elviselhető motort kaptam a Kawasaki importőrétől. Az első napon sajnos nem volt túlságosan motorbarát az időjárás, így hasznát vehettem a Kawasaki által KTRC-nek nevezett kipörgés gátló egységének és a motor teljesítményét vezérlő egységnek.
A Kawasaki Traction Controll segítségével három mód közül választhatunk:
A Mode1 engedi a kipörgést, míg a mode2 korlátozza és a mode3 állás megakadályozza a hátsó kerék kipörgését. A kipörgés gátó mellett a motorvezérlő elektronikát vezérlő egység a bal oldali kormánykapcsolók között kapott helyet. A segítségével szintén 3 mód közül választhatunk, melyből az esős időben a low módot választottam, ekkor a maximális teljesítmény 80%-át adja le az erőforrás és a gázreákciók is visszafogottabbak.
A Kawasaki 2002-es nagy durranása a plusz 37 cm3 az eltelt 11 év távlatában most is ugyanolyan pozitívumként hat, mint korábban. A plusz lökettérfogat 137 lóerős (ram Air-rel) kiemelkedő teljesítményt és 71 Nm-es maximális nyomatékot biztosít. A soros, négyhengeres, folyadékhűtéses erőforrás teljesítményét kiegyensúlyozottan adja le és a 600-as sportmotoroknál nem megszokott nagyobb nyomatékot biztosít a közép tartományban is. Ez azt jelenti, hogy nem kell mindig 10.000-es fordulat főlé pörgetni a motort ahhoz, hogy némi nyomatékot érezzünk magunk alatt, már alacsonyabb fordulaton is kellő erőt biztosít számunkra a 16 szelepes erőforrás.
|
A Kawasaki KTRC kipörgésgátló rendszer is a modellbe került. |
A Kawasaki mérnökei nem csak a gyorsulásra, hanem a megállásra is gondoltak. A KIBS mozaikszó néven vagyis Kawasaki Intelligent Anti-lock Brake system (ABS)-sel látták el a Kawát. Az inteligens ABS nem csak az első és hátsó kerék sebességét és első fékkar állását, hanem a motorvezérlő elektronika információt is figyelembe veszi. Így a pillangószelep állását, a sebességi fokozatot és a fordulatszámot is figyelembe veszi.
A vázat egy alumínium bölcsőváz biztosítja, melyre elől Showa gátló támaszkodik. Az aranyszínűre eloxált 41 mm-es belsőcső átmérőjű villa nyomó- és húzófokozati csillapítással teljes mértékben állítható, míg hátul UNI-TRAK gáztöltésű lengéscsillapító gondoskodik.
A második nap az időjárás is kedvezett nekem, így a motorvezérlő elektronikát visszakapcsolhattam a low fokozatról és irány a Kakucsring. Ezúton is köszönet a Kakucsringnek a pálya használatáért! Az utcai használat mellett a kanyargós Kakucsringen nagyon is otthon érezte magát a Kawa. A kanyarokat könnyedén, mindenféle megerőltetés nélkül vette.
Összességében egy nagyon élvezhető motort alkottak a Kawasaki mérnökei, mely hozza a Kawasakitől elvárt tökéletes külsőt. Mindezek mellett a Supersport VB-n gyűjtött tapasztalatokat felhasználva mind az utcán, mind a versenypályán is tökéletes futóművel, 600-asnál nem megszokott nyomatékkal kápráztatja el vásárlóit.
Köszönet a tesztmotorért az Ivanics Kft.-nek!