Pont húsz éve történt. Akkor kezdtem az általános iskolát, akkor lettem tulajdonosa egy ultraszuper Formula 1-es Lego készletnek, akkor tanultam meg írni és olvasni, stb. A Legót egyébként Olivertől kaptam, akit szintén eme jelentős esztendőben, azaz 1989-ben ismertem meg. Sajnos 15 esztendeje nem tudok róla semmit, jó lenne valahogy megtalálni. Olivér egy Franciaországból érkező „vendégmunkás" volt, aki azért érkezett városunkba, hogy a helyi selyemgyár galloktól vásárolt fonalgyártó gépét összeszerelje. Amolyan utazó nagykövetként funkcionált az ifjú, bivalyerős, félrefésült hajú, vastag keretes szemüveget viselő legény, s az előbbi ügyből kifolyólag több mint fél évre nálunk telepedett le. Amolyan jó magyar szokáshoz híven apám néhány nap alatt összebarátkozott a varázslatos nyugatról érkezett idegennel, s egy hét elteltével már nálunk vacsorázott. S így ment ez napról napra, hétről hétre, hónapról hónapra, szinte hozzánk költözött, csak aludni járt haza. Mondhatom, a Lego ajándéknak és elragadó kedvességének köszönhetően igazán megkedveltem, sőt talán barátokká is váltunk erre a néhány hónapra. Remekül értett a gyermekekhez, s azok lelkivilágához, legalábbis az enyémhez biztosan.
Én abban az időben már óriási rajongója voltam a motorkerékpároknak, s azok közül is a Hondák érdekeltek a leginkább. Nem tudom miért, talán a motokrosszal hozható összefüggésbe, de ez egy külön témakör. Szóval akkoriban tele volt a ház különböző Bécsből megszerzett salátákkal, értem ez alatt a kereskedésekből elkunyerált motoros prospektusok roskadozó mennyiségét. Ruha, motor, bukósisak, teljesen mindegy volt, csak motorral kapcsolatos legyen. A legnagyobb becsben azonban mégiscsak a Prater Strassé-n található 2-Rad-ból származó kettő darab egyforma Honda katalógust tartottam. A krossz, valamint a sport oldalak addigra már teljesen elrongyosodtak, hiszen a CR mellett a legfőbb kedvencek közé tartozott még a CBR család is, legfőképpen a lila, a CBR 1000 F. Így éltem én napjaimat, játszottam, olvasni tanultam, s számolni, mikor apán egyik délután úgy érkezett haza, hogy Olivernek bizony van egy motorkerékpárja. Kérdezem én: milyen? Válasz: franc se tudja. Másnapra megvolt a típus, s francia barátunk bizony egy Honda boldog tulajdonosa volt. Ekkor én gyorsan lerajzoltam kétféle színváltozatban a CBR 1000 F-et, mert hát, egy fiatal nyugatról származó, Adidas cipőben kóborló srácnak csakis, kizárólag bazi nagy sportgépe lehet.
Apám a következő nap aztán óriási csapást mért rám, persze nem tehetett róla, csak közölte, hogy milyen géppel jár Monsieur Cot. Egy Gold Winggel. Mire én - hogy mivel? Mire ő - Gold Wing, egy óriási országúti cirkáló. Egy világ omlott össze bennem, s már lapoztam is a prospektust. Megpillantottam, talán még néhány könnycseppet el is morzsoltam és abszolút nem értettem, hogy minek kell ilyen motort venni valakinek, hiszen ez nem is motor, hanem egy haszontalan batár, sőt még csúnya is.
Egy komplett délutánt morfondíroztam végig, mire valahogy megbarátkoztam a szituációval, s megpróbáltam estére jó pofát vágni az egészhez. Nehéz volt, nem szóltam semmit, azt sem említettem, hogy tudom, hogy...
Másnapra igaz, hogy kissé megenyhültem, de Dörmögő Dömötör kalandjaira igazán nem tudtam koncentrálni az irodalom órán. Szegény Klári néni is észrevette mindezt, de maximális toleranciával kezelte a dolgot, és magányomban hagyott aznap. Mikor elérkezett a hétvége, tudtam, hogy ennyi jár neki is és felfújtam a pofám. Pizsamában nekiláttam megalkotni a pezsgőszínű Gold Winget. A katalógust hosszú ideig tanulmányoztam, aztán kettő szelet bundás kenyér után munkához láttam. Eszméletlen időt emésztett fel a dolog, mivel addig csak sport - avagy krosszgépeket rajzoltam, s ez volt az első óriás Cruiserem, amit akármilyen módszerrel is, de ki kellett izzadnom magamból estig. Anyám szerint még ebédelni is elfelejtettem, de délután ötre elkészültem a böszme nagy motor rajzával. Filctollal gondosan kiszínezve, ahogy a nagykönyvben meg van írva. Az esti töltött káposzta alkalmával átnyújtottam a franciának, akinek kissé bepárásodott a szemüvege, bár igen meleg volt a szobában addigra. Igazán megdicsérte a rajzot, de hogy, hogy nem, talán szándékosan nem adtam oda, nálunk maradt. Ennek persze borzasztóan örültem, mivel maradt még egy emlék róla és az ezerötös motorjáról.

S visszatérve a dolgok kiinduló pontjához, épp húsz esztendőnek kellett eltelnie ahhoz, hogy megértsem ezt az egészet, hiszen az idén ősszel nagy dolog történt velem. Szerencsés tesztelője lehettem egy igazi Honda Gold Wingnek, a Mega Motors és Wéber úr jóvoltából. A köbcenti húsz év alatt háromszázzal megnőtt, így az egykor ezeröt helyett ezernyolcról beszélhetünk, ami valljuk be őszintén, igazán gatyaremegtető érzés.
Azonban, ha maradéktalanul őszinte szeretnék maradni, egészen addig a bizonyos őszi napig úgy gondoltam, hogy a Gold Wing egy igazi luxuscikk, amelyet 50 év feletti, prosztata gondokkal küszködő nagyon jómódú urak vásárolnak, azért mert fűthető ülése van, s a beépített hifit bömböltetve hallgathatják a Steppenwolfot, miközben különböző futófényekkel szórakoztatják önmagukat és az őket bámuló tengerparti nyaralókat. Persze tisztelet a kivételnek, de a Gold Winggel közlekedő gépészek 90%-ánál tapasztaltam az imént leírt jelenséget. Erre mit csinálok én? Hát kérem ugyanezt, kivéve a fagylaltozó nyaralókat és a futófényeket, viszont a zene az megvolt. Nem kicsit, csumán. Így ítéljünk meg máskor bárkit is, akinek valami nagyon tuti van a valaga alatt. Mert a Gold Wing az, nagyon is. A kérdés viszont az, hogy mi a büdös franc lehet tuti egy 2,6 méter hosszú, 400 kg menetkész tömeggel bíró, motornak már aligha nevezhető valamiben? A választ, a következő sorok elolvasása után, remélem megkapják.
Így hát azon a bájos, napsütéses, s kellemes őszi délutánon életemben először, Oliver és a Gold Wing megismerése után pont húsz esztendővel, felültem erre a csodaszárnyasra. Persze teljesen elkapott a para, hogy mi lesz ha....Ha például oldalra billenek és nem tudom megtartani, akkor bizony ott nyomban maga alá temet ez a mammut, s úgy járok, mint szegény Gene Vincent. A szerencsétlenséget tovább fokozná, hogy Gene legalább rocksztár volt, s a lebénult lába szinte a védjegyévé vált. Míg én még gitározni sem tudok, nemhogy szépen énekelni, ezért legfeljebb elmehetnék táppénzre, ami alatt nagy eséllyel kirúgnának a munkahelyemről, mint macskát szarni. Az egész súlymizériára, azaz reszketésem tárgyára, a tulaj mindössze, annyit mondott: „Nem szabad tőle félned, nagyon kezes, de azért tiszteld is." Hát ez nagyszerű gondoltam magamban, most aztán sokat segített, főleg ha lezúzom és elém teszik a hétmillás számlát. Nem vagyok túl alacsony, sőt legalább akkora batár vagyok, mint a Gold Wing, de a felszállásnál hirtelen fogalmam sem volt, mit tegyek. A lábam szinte alig érte át a túloldalt, s mire nagy nehezen felültem rá, akkora terpeszben voltam, mintha Kovi valamelyik újonnan futtatott üdvöskéje lennék.
S itt van az a pont, amikor néhány szót kell ejtenem az üléspozícióról, egyszóval erről az egész jelenségről, s szituációról. Mikor nagy nehezen sikerül felkecmeregnünk a motorra, megváltozik körülöttünk a Világ. Úgy érezzük magunkat, mintha egy teljesen más, eddig nem tapasztalt, új dimenzióban lennénk. Mert nem rajta ülünk és nem is benne. Inkább, mint egy űrhajúban. Ugyan tető nincs a fejünk felett, de mégis az a kényszerérzetünk támad, hogy van, ami igazából megmagyarázhatatlan. A legfontosabb viszont mégiscsak az, hogy a Gold Wingen ülve, hiszünk a teljes sérthetetlenség állapotában, s nyugodtan játszhatunk a zenével, fűtéssel, navigációval, miközben csillagokat kerülgetünk és szemből érkező azonosítatlan légi járművekre lövöldözünk. Aki ült már valaha motoron, az pontosan tudja, hogy ehhez hasonló érzésről még nem csak nem is álmodhatunk egy kétkerekűn, hiszen folyamatosan ott lebeg a tetű kaszás éles pengéje a fejünk felett. A Hondának ez valahogy mégiscsak sikerült és ez bőven túl mutat az alacsonynak mondható 740 mm-es ülésmagasságon. Itt valami teljesen másról beszélünk...
Mire bepakoltam első sebességi fokozatba, a nap néhány hátra maradt, vörösen izzó sugara próbált kapaszkodni a Mecsek délnyugati vonulataiba, de néhány perc múltán feladták a harcot, s szinte ránk köszöntött az éjszaka. Nem elég, hogy életemben először ülök 400 kg-os motoron, mindezt sötétben, igazán klassz. Így hát nem maradt más hátra, bekapcsoltam a hifi berendezést, és jó gold winges módjára, zenét üvöltetve elindultam a kanyargós sötét semmibe. Szerencsére sem az ülésfűtésre, sem a gázmarkolat-fűtésre nem volt szükség, így „mindössze" a motorra kellett figyelnem, no meg arra, hogy holmi ötös BMW-k ne tudjanak megelőzni. Igen, jól írtam, ez a motor nemcsak óriási, hanem brutális, természetesen itt a jó értelembe vett brutalitásra gondolok. A gyorsulása egyszerűen oly lenyűgöző, hogy szinte el sem hittem. A kezdeti krúzolásnak rövid ámokfutással vetettem véget, majd kedélyes mosollyal a szám sarkában elengedtem az addigra leizzadó anyázó sofőrt. Persze nem erre való, de engedjék meg, hogy leírjam. A hathengeres, 120 lóerős boxermotor belülről olyan hangot produkál, mintha egy 911-es Porsche boldog tulajdonosai lennénk, szinte észveszejtő. Sőt, olyannyira képes a módosult tudatállapot előidézésére, hogy szinte egész nap ezt hallgatnám. Külön megjegyzendő tény, hogy a 3500 és 6000 között keletkező boxerszimfóniához igen vehemens gyorsulás is tartozik, ami egy ekkora motoron nehezen érzékelhető, viszont a sebesség-visszajelző órára pillantva lepődhetünk meg igazán! A 100-120 km/óráig történő gyorsulás erősen emlékeztethet bennünket a sportgépek által képviselt dinamikára, de ez a dolog, még egyszer írom, messze nem arról szól. Inkább arról, hogy miután indulásnál jól megvakartattuk a hátsó kereket, kizárólag az erő fitogtatása végett, ráállunk egy kényelmes, szürke hályoggal megáldott szemünk által követhető tempóra és rádiókabarét hallgatva elgurulunk az asszonnyal a Riviérára.

Ezen lehetőség hiányában, s azért, hogy Önöknek némi visszajelzést adjak arra vonatkozóan, hogy mire számítsanak a Brenner-hágón, szerpentinen való kanyarodási hajlamát is megvizsgáltam a motorkerékpárnak. Addigra már a Gold Wing is bebizonyította, hogy bizony nem kell tőle félni, s a kellő tisztelettel, ahogy Wéber úr említette, minden utasítást hajlandó végrehajtani. Így még a szűkebb kanyarokban is káprázatosan viselkedett, természetesen némi erő kifejtésére itt szükség volt, viszont a nyújtott tempós fordulókban is kellő biztonsággal kanyarodhatunk, akár 110-es tempóval, mamával a hátunk mögött. A döntögetésnek csakis a kiálló s egyben gyönyörűen megmunkált króm elemek szabnak határt, bár én senki helyében nem próbálgatnám a mélyre döntést egy Gold Wing nyergében. A futóműnek köszönhetően rezzenéstelen arccal, s óriási magabiztossággal szállítja utasát A-ból B-be. A 400 kg pillanatok alatt elvész, s legfeljebb a negyedének érezzük a nyeregben. Ezt nem tudom, hogy csinálja a Honda, de egészen elképesztő. Az elöl 18-as, hátul 16-os kerekeknek köszönhetően olyan viselkedést produkál a motor az igen rossz minőségű közúton, mint egy siklásban levő, orrát enyhén felemelő luxusmotorcsónak, azúrkék hullámokat szelve.
Az ötsebességes váltó szintén kiváló megoldásnak bizonyult, hiszen nem kell agyba-főbe váltogatni, minden fokozatban iszonyat nyomatékot tapasztalhatunk, s akár még dombnak felfelé ötödikben, 50-ről is képes visszaváltás nélkül pillanatok alatt 130-ra gyorsulni. Bevallom számomra ez maga a csoda, hiszen a motorozhatóság Kánaánját tapasztalhatjuk meg a Gold Wingen ülve.
Természetesen mind az elöl található 296 mm-es, háromdugattyús dupla tárcsafék, mind pedig a hátul található 316 mm-es tárcsafék a Honda által kifejlesztett Dual-CBS technikával van ellátva, természetesen ABS-szel kiegészítve. Ez a kombináció egyszerűen annyira ütőképes, hogy az észszerűség határain belül adódó necces szituációk 90%-ából kisegít bennünket, hiszen a tökéletes súlyelosztásnak köszönhetően mindössze két dologra kell összpontosítanunk. Egyrészt maximális bizalmat szavazni a motornak, és bátran tövig húzni, valamint padlóra nyomni a fékpedált, másrészt iszonyúan figyelni arra, hogy ne billenjünk oldalra. Ha sikerül egyenesben tartanunk ezt a monumentális alkotást, ép bőrrel megúszhatjuk a nem kívánt becsapódást. Ha mindez mégsem sikerülne egyéb okból kifolyólag, akkor ott a légzsák, ami megvédjen bennünket. A légzsák okozta esetleges mellékhatásokat illetően kissé szkeptikus vagyok, főként a motoron felszabaduló erőket tekintve, de bízzunk benne, hogy a Honda fehéringes mérnökei ezt is ugyanolyan precizitással oldották meg, mint minden mást ezen a motoron.
Ezek után már csak arra voltam kíváncsi, hogy vajon mennyire izzadok le egy megállás esetén, amikor bizony meg kell fordulnom szűk helyen, és ehhez szükség van a lábaimra. Persze tudjuk, hogy megtalálható benne a hátramenet, de akkor is. A legforgalmasabb kereszteződést kiválasztva mindössze néhány métert hagytam magamnak a művelet elvégzésére, sűrű forgalomban.
Itt jön el ismét az a pillanat, hogy minden addigi motorkerékpározási alapműveletekkel kapcsolatos elméletet ki kell törölnünk a szürkeállományból. Hiszen ha egy ekkora monstrumot megpróbálunk lábbal toligálni, a legjobb úton haladunk az irányba, hogy betakarózzunk vele. Az egyetlen választás és egyetlen jó megoldás az, hogy lábunkat mintegy kizárólag érintőlegesen tesszük le a földre, kizárólag billegés megszüntetés céljából és óvatosan hátramenetbe kapcsolva megfordulunk. A bennem szunnyadó bizalomhiány ellenére, könnyebben ment, mint a reggeli fogmosás, hiszen ott mindig történik egy kis malőr. Legalábbis nálam. Miután jól megfordultunk, alaposan vállon veregetjük magunkat és elindulunk a helyes irányba.
 |
6 hengeres boxermotor hajtja a több mint 400 kg-os tömegű monstrumot |
Két dolog lepett meg igazán a fennálló katarzist maradéktalan élvezete közben. Az egyik az volt, hogy még nem találkoztam olyan motorral, amelynek a kormányon található kezelőszerveit egyszerűen nem értem át. Egyszerűsítve, nem érte a batár tenyerem. Másrészt a 110 km/óránál fellépő szél elkezdte rángatni a fejemet, amelynek csúcspontja 190 cm-nél végződik. Bár bevallom, hogy miután sikeresen elvarázsoltam 3 rádióállomást, a manuálisan állítható szélvédőpozíció átváltoztatásába már nem mentem bele. Valószínűleg gyógyír lett volna egyetlen problémámra.
Szándékosan a végére hagytam az elengedhetetlen Gold Wing legendát, mely szerint ezen a motoron bizony még az eső sem esik, pontosabban teljes védelmet nyújt vezetőjének. Wéber úr erre így válaszolt: „Egy másik Gold Wing tulaj egyszer kipróbálta mindezt, s valóban száraz ruhával hagyta el motorkerékpárja nyergét. Állítása szerint, a monda 80 km/óráig bizony valósnak mondható."
Így legyen, én már mindent elhiszek, ami a Gold Winggel kapcsolatos, nem tehetek róla, marhára elfogulttá váltam és hiszem, hogy egy próba után sokan így vélekednének erről.
Ezért azon állítást helybenhagyom, amely a következőképpen szól - Minek ház és minek autó, ha van egy Gold Wing - avagy eladom mindenem és veszek egy Gold Winget.
Technikai adatok:
Motortípus: vízhűtésű, hathengeres négyütemű
boxer, szabályozott katalizátorral
Hengerűrtartalom: 1832 cm3
Furat x löket: 74 x 71 mm
Kompresszióviszony: 9,8:1
Keverékképzés: PGM-FI befecskendezés
Teljesítmény: 87 kW (119 LE) @ 5500 1/min
Forgatónyomaték: Nm @ 4000 1/min
Gyújtás: tranzisztoros
Indítás: elektromos
Sebességváltó: 5 fokozatú + hátramenet
Szekunder hajtás: kardán
Első felfüggesztés: átm. 45 mm teleszkópvilla,
140 mm rugóút
Hátsó felfüggesztés: Pro-Link lengővilla,
központi rugóstag, 105 mm rugóút
Első fék: átm. 296 mm dupla tárcsafék,
háromdugattyús féknyereg, Dual-CBS, ABS
Hátsó fék: átm. 316 mm tárcsafék,
háromdugattyús féknyereg, Dual-CBS, ABS
Első kerék: 18 × MT3.50
Hátsó kerék: 16 × MT5.00
Első gumi: 130/70R18 (63H)
Hátsó gumi: 180/60R16 (74H)
H x Sz x M: 2635 × 945 × 1455 mm
Tengelytáv: 1690 mm
Ülésmagasság: 740 mm
Szabadmagasság: 125 mm
Menetkész tömeg: 405, (*417) kg
Üzemanyagtank: 25 l